Hatay İmam Hatip Lisesi Kut'ul Amare Kısa Film

Okunma: 1660
İmam-Hatip 18 Haziran 2016 01:35
Videoyu Aç Hatay İmam Hatip Lisesi Kut'ul Amare Kısa Film
A
a

Hatay'da bir grup lise öğrenci, Osmanlı'nın tarihteki son zaferi olarak kayıtlara geçen ve unutulmaya başlanan Kut'ül Amare Zaferi'ni yeniden hatırlatmak için kamera karşısına geçip kısa film çekti.

Hatay İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Birinci Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı Ordusu arasında geçen ancak unutulmaya başlanan zaferin 100. yılında savaşın kazanmasında yaşananları hazırladıkları "Bir Neslin Savaşı Kut'ül Amare" adlı kısa filmle beyaz perdeye yansıtmak için çalışma başlattı.

Okul öğretmeni Mehmet Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 'Kut'ül Amare Zaferi'nin herkes tarafından bilinmesini sağlamaya katkıda bulunmak için kısa film projesi hazırladıklarını belirtti.

Filmin senaryosunu öğrencileriyle hazırladıklarını ifade eden Yılmaz, şöyle dedi:

"Yola çıkarken amacımız, şanlı ecdadımızın kazanmış olduğu bu zaferi tekrar gün yüzüne çıkarmak ve özellikle halkımızla paylaşmaktır. İnşallah Kut'ül Amare Savaşı ve zaferiyle ilgili filmimizde daha çok ayrıntıları paylaşacağız. Kısa filmimizde öğrencilerimizden oluşan 8 kişilik ekip rol alacak. Çekimlerde dış mekan olarak Antakya'nın unutulmaya yüz tutmuş su kemerlerini kullandık."

Yılmaz, Kut'ül Amare Savaşı'nın, Osmanlı kuvvetlerinin İngilizlere ve müttefiklerine karşı 29 Nisan 1916'da kazanılmış muhteşem bir zafer olduğunu aktardı.

Kut'ül Amare Savaşı'nın, Bağdat'ın Kut bölgesinde gerçekleştiğini anlatan Yılmaz, savaş sonunda 40 bine yakın İngiliz askerinin esir alındığını ve 20 binin üzerinde İngiliz askerinin öldüğünü söyledi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

 
Diyanet Duyurular
Kapalı grup · 4.183 üye
Gruba Katıl
grubumuz başta Diyanet işleri başkanlığı olmak üzere bütün Resmi kurumların atama ve duyuruları paylaşılmaktadır
 
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Güncel Haber, Film, İlahi ve Ezgiler
Radyo İmam-HatipFm Güncel Haber, İlahi & Ezgiler..
google.com, pub-2227755215092688, DIRECT, f08c47fec0942fa0