Muhammed Ramazan Bozkurt

FİKİRSİZSENİZ; FAKİR, SİZSİNİZ!

Ne diyor Mevlânâ: "Kardeşim, ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın." Demek bir fikrin varsa varsın, bir fikrin varsa cihanı sarsarsın. Bir fikrin yoksa yalnızca bir kadavrasın, fikrin kadarsın! Aynaya bir bak var mısın?

9 Aralık 2018 14:45
A
a

Fikri alanda varsan; zihnen tomurcuklanır, çiçek açarsın. Ruhen ışık saçar, gafletin karanlık perdelerini aralarsın.

Bir fikir ver; doğuşumuzun ve doğruluşumuzun sebebi, dirilişimizin ve yenilenişimizin hedefi olsun.

Bir fikir ver; gören gözlerin körelen gönüllerine şifa, sığlaşan akıllara ve sağırlaşan vicdanlara deva olsun.

Bir fikir ver; kalpler ebedi bir ferah ve daimi bir sürurla dolsun, ruhlar nefsin prangalarından kurtulsun, özgür olsun.
Öyle bir fikir ver ki; insanoğlu kaybettiği fıtratını tekrar bulsun, imanın hakiki manasına kavuşsun.

Bir fikir ver; "Kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur." manasında zikirle buluşsun; zira zikirsiz fikirle körelirsin, kör olursun.

Mevlana'nın "Fikir ona derler ki bir yol açsın.." ila ahir.. dediği gibi yol açıcı, yolu andınlatıcı, dalga kırıcı, dalga kurucu bir şifredir fikir.

Ben bu anlamda bu amaçları gerçekleştirici bir fikirizm akımı olduğuna, olması gerektiğine inanıyorum. Benim de, bu akımı savunan, akımın tarafgirliğini yapan, yerine göre askeri yerine göre işçisi olan manasında bir fikirist olduğumu, olmam gerektiğini düşünüyorum.

Fikirizm akımı; Batı felsefesi akımları gibi sömürüden değil hakikatten beslenir. Güçlü olan haklı değil, haklı olan her zaman güçlüdür felsefesi bu akıma hakimdir. Akıma Batı'nın hayat alan ve nefes kesen prensipleri değil, İslam'ın hayat veren ve nefes üfleyen sarsılmaz ilkeleri yol gösterir. Fikirizm akımı, işte bu ilkelerin ülküye dönüşmüş  mücessem bir halidir. Ülküler ise uğrunda savaşacak erler gerektirir.

Paxton: "Fikirler ordulardan daha güçlüdür." ve Victor Hugo: "Fikir cihanı sarsan bir namedir." derler. Demek asıl savaşan silahlar değil fikirlerdir. Silah, hakim kılınmak istenen fikre hâdimdir. Yani bir ordunun istilasına mukavemet edilebilir fakat vakti gelmiş bir fikrin saldırısına karşı gelmek mümkün değildir demektir. 

Bize düşen önce kiminle savaştığımızı iyi bilmektir. Asıl düşmanımız ordular değil, onları teşekkül eden ve onları bize karşı hareketlendiren fikirleridir. Montaigne'in dediği gibi "Önce fikirlere çatarız sonra insanlara." demektir.

Hem orduların düşmana yenilmesi en fazla bu dünyalarını yıkar, tarumar eder, düşmana esir eder. Fakat hak bir fikrin batıl fikre yenilmesi, ebedi bir hayatı tehdit eder, kendinden mahrumiyeti, yine kendine mahkumiyeti intaç eder. 

Ruh; hürriyet ve haysiyetini, fikriyat ve külliyatın sağlamlığının neticesinde bulur. Matematiksel bir ifde ile fikriyat ve külliyatın toplamı; nefsin nefsin demir parmaklıklarını kırmış ruha, hürriyetini ve şahsiyetini buldurur.

Ne diyor Mevlânâ: "Kardeşim, ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın." Demek bir fikrin varsa varsın, bir fikrin varsa cihanı sarsarsın. Bir fikrin yoksa yalnızca bir kadavrasın, fikrin kadarsın!
Aynaya bir bak var mısın?

Varlığı maddiyatta arama! Her şeyi maddiyatta arayanların akılları gözlerindedir, göz ise maneviyatta kördür. Bedenin olsa bile fikrin yoksa, gözün görse bile gönlün körse varlık aleminde bir yokluktasın. Hayattasın belki ama zifiri karanlıktasın.
Söyler misin; varlığından haberdar mısın?

Sorumluluğunu yüklenmeye hazır olduğun bir fikrin yoksa varlıklı olsan neye yarar? Vâr olmadıktan sonra! Bize lazım olan mal, mülk, varlık değil; bize vâr olmayı bahşeden bir ışık!

Peyami Safa'nın şöyle bir sözü var: "Fikir sahibi olmaya, mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyduğumuz gün; gerçekten zenginlik sırrını bulacağız."

Demek fikriniz varsa hem varsınız hem de varlıklı zenginsiniz.
Ama fikirsizseniz; fakir sizsiniz,
Fikirsizseniz bir hiçsiniz!

O zaman şöyle dua edelim: 
Taze gününüz taze bir fikirle başlasın; tomurcuklansın, çiçek açsın, ışık saçsın!
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 
Diyanet Duyurular
Kapalı grup · 4.183 üye
Gruba Katıl
grubumuz başta Diyanet işleri başkanlığı olmak üzere bütün Resmi kurumların atama ve duyuruları paylaşılmaktadır
 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Güncel Haber, Film, İlahi ve Ezgiler
Radyo İmam-HatipFm Güncel Haber, İlahi & Ezgiler..
google.com, pub-2227755215092688, DIRECT, f08c47fec0942fa0