Memur oturduğu konutu satın alabilir! İşte detaylar

Okunma: 335
Memurlar 29 Eylül 2019 22:52
Videoyu Aç Memur oturduğu konutu satın alabilir! İşte detaylar
A
a

Memurlara ikamet ettiği kamu konutunu satın almak istemesi halinde 5, 7 ve 10 yıl süreli ödeme imkanı verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, lojman satışlarını düzenleyen 385 nolu Milli Emlak Genel Tebliğinde değişiklik yaptı. Tıklayınız.

Önceki düzenlemede, lojmanların, illerde çevre ve şehircilik il müdürlüğünü, ilçelerde ise milli emlak müdürlüğü veya milli emlak şefliği tarafından satılabilmesi için, lojmanın mülkiyetinde olduğu kamu kurumunun talepte bulunması gerekiyordu.

Ancak, kamu kurumları talepte bulunmadığı için, lojman satışları pek yapılamadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bunun üzerine, kurumların talepte bulunmasını öngören şartı kaldırdı.

Yeni düzenlemeye göre, üstünde kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulan konutlar satılabilecektir. Ayrıca yeni bir düzenleme olarak da, üzerinde kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmamış kamu konutu bulunan taşınmazlar da üzerindeki yapılarla birlikte bir bütün olarak satışa konu edilebilecek.

İŞTE YENİ DÜZENLEME

MADDE 2 - Aynı Tebliğin 4 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 4 - (1) Kurumların mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan görev, sıra ve hizmet tahsisli kamu konutlarından kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulanlar satışa konu edilebilir.

(2) Kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulması mümkün bulunan kamu konutları kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulduktan sonra satışa konu edilebilir.

(3) Kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulan kamu konutları bağımsız bölümler halinde satışa konu edilir. Üzerinde kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmamış kamu konutu bulunan taşınmazlar ise üzerindeki yapılarla birlikte bir bütün olarak satışa konu edilebilir."

ESKİ DÜZENLEME

Satışa konu edilebilecek kamu konutları

MADDE 4 - (1) Kurumların mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan görev, sıra ve hizmet tahsisli olan kamu konutları Kurumların talebi üzerine satışa konu edilebilir. Öncelikli alım hakkı sahibi olan personelinin satın alma talebinin bulunduğu kat mülkiyeti kurulan kamu konutlarının satışına öncelik verilir.

Kaynak : memurlarnet
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

 
Diyanet Duyurular
Kapalı grup · 4.183 üye
Gruba Katıl
grubumuz başta Diyanet işleri başkanlığı olmak üzere bütün Resmi kurumların atama ve duyuruları paylaşılmaktadır
 
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Güncel Haber, Film, İlahi ve Ezgiler
Radyo İmam-HatipFm Güncel Haber, İlahi & Ezgiler..
google.com, pub-2227755215092688, DIRECT, f08c47fec0942fa0