Taziye Evlerinde Yemek Adeti sona eriyor!

Okunma: 735
Diyanet 30 Temmuz 2019 11:38
Videoyu Aç Taziye Evlerinde Yemek Adeti sona eriyor!
A
a

Diyarbakır il müftülüğü, taziye evlerinde yemek uygulamasının sona ermesi için devam eden uygulamayı hızlandırdı.

Diyarbakır il müftülüğü, taziye evlerinde yemek uygulamasının sona ermesi için devam eden uygulamayı hızlandırdı.

Bölgemizde yakınlarını kaybedenlerin,3 gün boyunca taziye evlerinde yüzlerce insana iki öğün yemek vermek zorunda kaldığı uygulamanın insanlarımızı mağdur etmesi üzerine il müftülüğümüz, devam eden çalışmayı hızlandırarak halkımızı bilinçlendirmeye devam ediyor.

İl Müftü Vekilimiz Nihat KOÇ:” taziye evlerinde verilen yemeklerin vatandaşa yük olmaya başlaması nedeniyle cami müştemilatında bulunan taziye evlerinde yemek verilmemesi için yazı gönderdiklerini, taziye evlerinde “yemek verilmez” yazılarının asıldığını, hutbelerde ve vaazlarda bu konuyu dile getirmeleri için din görevlilerini bilgilendirdiklerini belirtti.”

İnsanlarımız İslam’ın tasvip etmediği yöntemlerle yemek vermek için Maddi kaynak bulma çabasına girdiğini ifade den Sayın KOÇ, İmkânı olmayan vatandaşlarımız İslam’ın Ruhuna aykırı olan bankadan faizle kredi çekiyor. Bu asla kabul edilemez. Vatandaşımız taziyesine gelenlere yemek vereceğim diyerek faizle kredi çekemez

İrfan geleneğimizde cenaze olduğu zaman, komşu, eş, dost ve durumu iyi olan kişilerin cenaze sahibini gözetmesi gerekiyor. Onlar yemek yapıp, cenaze evine götürürler. Cenazede yemek vermek zorunluluk, mecburiyet değildir. Bu yanlıştan acilen dönülmesi gerekiyor.

Uygulamanın sona ermesi için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini ifade eden Sayın KOÇ "İnsanlarımıza artık bu adetler zahmet ve külfet getirmiştir, onları zor durumda bırakmıştır. İl Müftülüğü olarak üzerimize düşen vazifeleri büyük bir titizlik içerisinde sürdüreceğiz" dedi.DİYARBAKIR İL MÜFTÜLÜĞÜ

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

 
Diyanet Duyurular
Kapalı grup · 4.183 üye
Gruba Katıl
grubumuz başta Diyanet işleri başkanlığı olmak üzere bütün Resmi kurumların atama ve duyuruları paylaşılmaktadır
 
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Güncel Haber, Film, İlahi ve Ezgiler
Radyo İmam-HatipFm Güncel Haber, İlahi & Ezgiler..
google.com, pub-2227755215092688, DIRECT, f08c47fec0942fa0